User-agent: Mediapartners-Google Disallow: User-agent: * Disallow: /search Allow: / Sitemap: http://mindenkineklehetoseg.blogspot.com/feeds/posts/default?orderby=updated Lehetőség Mindenkinek Mekk Farm - városból vidékre (Mindenkinek Lehetőség): Retro receptek minden napra - 2012

Retro receptek minden napra - 2012


Sovány pénztárcából gazdag ízek, avagy retro receptek minden napra - egy kis nosztalgia a gasztronómia világából.


MIT FŐZZEK MA? Nap mint nap tesszük fel magunknak ezt a kérdést, ugyan úgy mint a régi idők Háziasszonyai is feltették, de nekünk nem minden nap van lehetőségünk több ezret költeni a közértben, vagy nem áll módunkban megtermelni az alapanyagokat magunknak, úgy mint Nagyanyáink, Anyáink idején. Mit tehetünk ilyenkor, ha ennek ellenére is finom és laktató fogásokat szeretnénk szeretteink asztalára tenni?
Ezen az oldalon azt a receptgyűjteményemet szeretném közzétenni, amik nemcsak finomak, hanem egyszerűen és gyorsan elkészíthetőek és legfőképpen takarékosak is. Mivel minden napra szeretnék ajánlani 1-2 finom receptet egy kis türelmet kérek mert az év 365 napból áll és ennyi recept feltöltése kissé, hogy is mondjam időigényes. Tovább tart feltölteni őket mint elkészíteni :D.


Január 1.     Almás csirkecomb
Hozzávalók: személyenként 1-2 csirkecomb, 4 alma, 1 dl. fehérbor, 5 dkg. vaj, só, törött bors, őrölt rozmaring, 1 evőkanál kristálycukor.
Elkészítés: A megmosott csirkecombokat sóval, borssal, rozmaringgal bedörzsölve vajon átsütjük és tűzálló tálba tesszük. Letakarjuk vékonyra szeletelt almákkal. A visszamaradt pecsenyelevet a borral felforraljuk és leöntjük vele a csirkecombokat. Tetejére egy evőkanál kristálycukrot hintünk és forró sütőben 40 percig sütjük .
Burgonyapürével tálaljuk.

Január 2.     Rizsben sült tojás
Hozzávalók: 25 dkg. rizs, 1 közepes fej vöröshagyma, 1 húsleveskocka, 2 evőkanál paradicsompüré, 10 dkg. reszel sajt, 8 tojás, só, 2 evőkanál olaj.
Elkészítés: Egy evőkanál olajban megpirítjuk az apróra vágott hagyma felét, megforgatjuk benne a megmosott, lecsöpögtetett rizst, és másfélszeres mennyiségű vízzel felengedjük. Húsleveskockával ízesítjük és puhára főzzük. Közben egy másik edényben megpirítjuk a maradék olajban a maradék hagymát, beletesszük a paradicsompürét és ugyan annyi vizet. Ezt néhány percig pároljuk. Ha a rizs megpuhult, összekeverjük a paradicsommártással, beleszórjuk a sajt felét és az egészet tűzálló tálban elsimítjuk. Vizes merőkanállal mélyedéseket nyomunk a rizsbe és mindegyik mélyedésbe 1-1 tojást ütünk. A tetejére reszelt sajt kerül. Addig sütjük amíg a tojások fehérje megkeményedik.
Csemegeuborkával tálaljuk.

Január 3.      Káposztás pacal
Hozzávalók: 60 dkg. pacal, 20 dkg. füstölt kolbász, 40 dkg. savanyú káposzta, 15 dkg. vöröshagyma, 5 dkg. füstölt szalonna, 4  gerezd fokhagyma, 2 csípős paprika (elhagyható), 1 citrom, 1 evőkanál pirospaprika, 2 dl. vörösbor.
Elkészítés: A pacalt 3-4 cm hosszú, ujjnyi széles szeletekre vágjuk. Sóval, citromlével átgyúrjuk, fél óráig állni hagyjuk, majd bő  vízben alaposan kimossuk. A füstölt szalonnát apró kockákra, a vöröshagymát vékony szeletekre vágjuk.. A szalonna kisütött zsírján megpirítjuk a vöröshagymát (a szalonnát nem szedjük ki belőle). Megszórjuk pirospaprikával, gyorsan összekeverjük és felöntjük 2 dl. vízzel. Ha felforrt, zúzott fokhagymát adunk hozzá és beletesszük az előkészített pacalt. Mintegy másfél-két órai főzés után lesz megfelelően puha, ezért gyakran kevergetve, az elpárolgó lét vízzel pótolva, dédelgessük. Ezt követően adjuk hozzá a savanyú káposztát és a karikára vágott kolbászt. Vörösborral felöntve az egészet puhára főzzük. Ízlés szerint sózzuk, erős paprikával ízesítjük.
Főtt burgonyát adunk hozzá.

Január 4.      Fóliában sült májkrémes csirkemell
Hozzávalók: 2 nagyobb csirkemell, 1 doboz szárnyas májkonzerv, 1 tojás, törött bors, só, 1 evőkanál zsemlemorzsa, vaj (zsír).
Elkészítés: a csirke mellehúsát a csontról lefejtjük (vagy filét vásárolunk), húskalapáccsal ellapítjuk és két-két szelet közzé a következő tölteléket tesszük: a szárnyas májkonzervet elkeverjük a tojással, egy kevés törött borssal és a zsemlemorzsával. A mellet vajjal, vagy zsírral megkent fóliába csomagoljuk, és a sütőben 15-20 percig sütjük.
Majonézes zöldborsót adjunk hozzá.

Január 5.      Töltött hústekercs
Hozzávalók: 4 szelet sertéscomb, 5 dkg. zsír, 1 nagy fej vöröshagyma, 10 dkg. párizsi (olasz szalámi), 1 csokor petrezselyem, 1 evőkanál tejföl, 2 tojás, só, késhegynyi törött bors, 1 csapott evőkanál pirospaprika.
Elkészítés: Összegyúrjuk az apróra vagdalt keményre főtt tojásokat, a felvágottat, petrezselyemzöldet egy kiskanálnyi reszelt vöröshagymával, a tejföllel, sóval meg törött borssal és a négy, alaposan kivert hússzeletre osztjuk. Összegöngyöljük, hústűvel megtűzzük, nehogy szétnyíljanak. A zsíron világosra pirítjuk a maradék, apróra vagdalt vöröshagymát, meghintjük a pirospaprikával, megforgatjuk benne a hústekercseket. Megsózzuk és egy kevés vízzel, fedő alatt puhára pároljuk, időnként a levében megforgatjuk a pecsenyét. Olyan rövid lével készítjük, akár a pörköltet.
Burgonyapürével és savanyúsággal tálaljuk.

Január 6.      Sárgarépa-paprikás burgonyaropogóssal
Hozzávalók: 1 kg sárgarépa, 1 evő´kanál zsír, 1 fej vöröshagyma, 1 evőkanál paradicsompüré, 1 csokor petrezselyem, só, 2-3 kanál tejföl.
Elkészítés: A sárgarépát megtisztítjuk, megmossuk és apró kockára vágjuk. Egy evőkanál zsírban halványra pirítjuk a finomra vágott hagymát, beletesszük a sárgarépát, az egy evőkanál paradicsompürét és szükség szerint mindig egy kevés vizet öntve alá - gyengén megsózva - fedő alatt puhára pároljuk. Ha a répa megpuhult, megszórjuk apróra vágott zöldpetrezselyemmel, meglocsoljuk 2-3 evőkanál tejföllel, átforrósítjuk.

Burgonyaropogós
Hozzávalók: tegnapról a maradék burgonyapüré, 2 tojás, 10-15 dkg. liszt, só, olaj a kisütéshez, 5 dkg. zsemlemorzsa.
Elkészítés: A burgonyapürét alaposan elkeverjük egy tojássárgájával, 2-3 kanál liszttel, majd megsózzuk. A hideg püréből vizes kézzel kis hengereket formálunk, lisztbe, tojásba, morzsába mártjuk és forró olajon kisütjük.

Január 7.      Velős májszeletek
Hozzávalók: 4 szelet sertésmáj, 4 evőkanál olaj (zsír), 20 dkg. sertésvelő, 3 evőkanál liszt, 1 evőkanál vaj, petrezselyem, törött bors, só.
Elkészítés: A májszeleteket egyik oldalon lisztbe mártjuk és forró zsírban vagy olajon mindkét oldalon szép pirosra megsütjük. Egy egy oldalon kb 4-5 percig. Közben a velőt langyos vízbe mártjuk, hártyáit lehúzzuk, a vajon megpároljuk, megborsozzuk, megsózzuk és meghintjük finomra vágott zöldpetrezselyemmel.
A májat tálra rakjuk, rátesszük a párolt velőt.
Hasábburgonyát és bármilyen savanyúságot adunk mellé.

Január 8.      Hamis vagdalt kelbimbókrémmártással
Hozzávalók: 5-6 nagyobb szem burgonya, 20 dkg. párizsi, 1 tojás, e evőkanál liszt, só olaj a sütéshez.
Elkészítés: A burgonyát héjában megfőzzük, a párizsit (más felvágott is lehet) megdaráljuk és az összetört burgonya közzé keverjük. Beleütünk 1 tojást, kevés sót adunk hozzá és annyi lisztet, hogy összekösse a masszát. Kanállal ovális szeleteket formálunk, belőle, lisztben megforgatjuk, és forró olajban kisütjük.

Kelbimbókrémmártás
Hozzávalók: 2 csomag mirelit kelbimbó, 50 dkg. burgonya (1 csomag hasábburgonya), 3 tojás, 1 dl. tejföl, 1 evőkanál liszt, 5 dkg. reszelt sajt, 3 dkg. vaj, 2 evőkanál zsemlemorzsa, köménymag, só.
Elkészítés: A kelbimbókat gyengén sós, köménymagos vízben-vagy gőzben-puhára főzzük és lecsurgatjuk. A burgonyát kisebb kockára vágjuk (a hasábburgonyát is), egy kivajazott tűzálló tálba rakjuk és gyengén sózzuk. Erre a burgonya alapra halmozzuk a megfőtt és lecsurgatott kelbimbót. A tojássárgákat elkeverjük egy evőkanál liszttel, a tejföllel, reszelt sajttal, gyengén sózzuk, elvegyítjük a tojásfehérjékből vert kemény habbal, és az egészet a kelbimbóra öntjük. Megszórjuk kevés vajban pirított zsemlemorzsával, és a sütőben szép rózsaszínre sütjük. ugyan abban az edényben tálaljuk.

Január 9.      Babfőzelék
Hozzávalók: 40 dkg. száraz bab, 2 evőkanál olaj, 2 evőkanál liszt,kiskanálnyi pirospaprika, 1 dl. tejföl, cukor, ecet, só (esetleg füstölt hús, vagy füstölt szalonna főzőleve).
Elkészítés: A babot kiválogatjuk, megmossuk és néhány órára hideg vízben áztatjuk (mondjuk éjszakára), majd friss hideg vizet teszünk rá, és feltesszük főni.Mikor a bab megpuhult megsózzuk. FONTOS: Ne sózzuk meg azonnal, mert akkor nehezebben puhul meg! Az olajból és a lisztből világos rántást készítünk, meghintjük a pirospaprikával, elkeverjük egy kevés hideg vízzel és berántjuk vele a már puhára főtt babot. Felforraljuk ízlés szerint ecettel, cukorral ízesítjük és belekeverjük a tejfölt. (A füstölt húst, vagy szalonnát a babbal egyszerre tesszük fel főni. A babot ekkor természetesen nem sózzuk meg.) Kuktában is megfőzhetjük, így gyorsabban megpuhul.

Káposztás tekercs
Hozzávalók: 1 fej laza fejes káposzta, 40 dkg. sertéshús, 1 tojás, kevés törött bors, , fokhagyma, só, vöröshagyma, pirospaprika, olaj
Elkészítés: A darált húst elkészítjük a szokásos módon fasírtnak. A fejes káposzta leveleit szétszedjük, középen (ha szükséges) a vastag eret kettévágjuk és leforrázzuk. Pár percig letakarva hagyjuk, azután megtöröljük és a leveleket megtöltjük a hússal, mintha töltött káposztát készítenénk. Közben hagymával paprikával a szokott módon pörköltszaftot készítünk és ebbe helyezzük szépen egymás mellé a már elkészített töltelékeket. Kevés víz hozzáadásával, fedő alatt puhára pároljuk.

Január 10.      Savanyú tojásleves
Hozzávalók: személyenként 1-2 tojás, 3 evőkanál liszt, 3 evőkanál olaj, kevés cukor, ecet, só, 2 dl tejföl.
Elkészítés: Az olajon megpirítjuk a cukrot, amikor már barna, belekeverjük a lisztet és barna rántást készítünk. Felöntjük kb. 3 liter vízzel (fokozatosan, közben kavargatva, hogy ne legyen csomós), sóval meg ecettel fűszerezzük és felforraljuk. A tojásokat egyesével, vigyázva beleütjük (én előbb pohárba ütöm) és lassú forrással kb. 5 percig forraljuk. Csak a fehérje legyen kemény, a sárgája lágy maradjon (én cca. 15 percig forralom, mert úgy szeretjük, ha a sárgája is kemény :) ), majd belekavarjuk óvatosan a tejfölt is. Kóstolás után még ízkés szerint ecetezhetjük, cukrozhatjuk.

Gyümölcsös túrós palacsinta
Hozzávalók: 12 darab palacsinta, 25 dkg, tehéntúró, 2 tojás, 10-15 dkg. porcukor, 1 csomag vaníliás cukor, 30 dkg. gyümölcsbefőtt, a tetejére 2 dl. tejszín habbá verve, 1 evőkanál porcukor.
Elkészítés: A túrót áttörjük és kikeverjük először a tojások sárgájával, majd a cukorral és vaníliás cukorral. Majd belekeverjük a lecsöpögtetett és kockára vágott gyümölcsöt és a tojások fehérjét kemény habbá verve. Ezzel a masszával töltjük meg a palacsintákat, összegöngyöljük őket és egymás mellé tűzálló tálba fektetjük. A tálat alufóliával gondosan letakarva előmelegített sütőben átsütjük, de vigyázzunk, nehogy megkeményedjen, vagy megpiruljon a teteje (meglocsolhatjuk egy kevés tejjel is.). Végül édes tejszínhabbal a tetején azonnal tálaljuk.

Január 11.      Csirke burokban
Hozzávalók: 1 csirke, 1 fej kelkáposzta, 6 dkg. zsemlemorzsa, 1 tojás, 10 dkg. füstölt szalonna, törött bors, majoránna, só, 5 dkg. zsír.
Elkészítés: A kelkáposztát megmossuk, leforrázzuk és egy kevés sós vízben puhára főzzük. Szűrőkanálban lecsurgatjuk, és néhány szép külső levelét félretesszük, a többit megdaráljuk, vagy apróra vágjuk. Hozzákeverünk egy egész tojást, 6 dkg. zsemlemorzsát és sóval, törött borssal, majoránnával ízesítjük. Ezzel a töltelékkel töltjük meg a megtisztított csirkét, a vékony szeletekre vágott szalonnával burkoljuk és az egészet beburkoljuk a félretett kellevelekbe. Cérnával átkötözzük, lábosba tesszük, leöntjük a felolvasztott zsírral 1-2 dl. vízzel és fedő alatt puhára pároljuk. Szükség szerint önthetünk még egy kevés vizet alá.
Ha a hús megpuhult zsírjára sütjük, vagy sütőbe téve átpirítjuk. 10-15 percnyi pihentetés után - mialatt a töltelék kissé megdermed - eltávolítjuk a cérnát és felszeleteljük a csirkét. Minden darabra tegyünk tölteléket , sült szalonnát  és egy darabka burkolólevelet.
Burgonyapürét, vagy pirított burgonyát adjunk hozzá.

Január 12.      Székely almás hús
Hozzávalók: 1 kg sertés rövidkaraj, 4 dkg. vaj (1 evőkanál olaj), 4 alma, 1 kiskanál liszt, só, tárkony.
Elkészítés: a kicsontozott húst megforgatjuk, előpirítjuk a megforrósított zsiradékon, sóval meg apróra vágott tárkonnyal ízesítjük és kevés vízzel jó puhára pároljuk. Ekkor köré rakjuk a meghámozott, cikkekre vágott almát, s lefedve még 5-10 percig pároljuk. A húst kiemeljük, a visszamaradt levét kevés vízzel  simára kevert liszttel behabarjuk, az almával együtt 1-2 percig pároljuk, végül a húsra öntjük.
Sós vízben főtt burgonyával, vagy párolt rizzsel körítjük.

Január 13.      Alföldi öreglebbencs
Hozzávalók: 40 dkg. szárított lebbencstészta, 3 evőkanál olaj (zsír), egy kis fej vöröshagyma, 40 dkg. burgonya, pirospaprika.
Elkészítés: A zsiradékot megforrósítjuk és az apró darabokra tördelt lebbencstésztát zsemleszínűre pirítjuk benne. ( A lebbencs egyszerű gyúrt tészta vékonyra kinyújtva, megszárítva és összetörve, én mindig házilag készítem :) ). Közben hozzáadjuk a reszelt hagymát, paprikával megszórjuk és kétszer annyi vízzel felengedjük. Beletesszük a karikára vágott nyers burgonyát, megsózzuk és lefedve takarékon csendesen főzzük, majd a tűzről levéve duzzadni hagyjuk, amíg a levét teljesen felszívja. Nem keverjük, hanem az edényt rázogatjuk és végül gyengén lesütjük, hogy a tészta szikkadt legyen.
Savanyúsággal tálaljuk.

Január 14.      Tonhal pikáns mártásban
Hozzávalók: 50 dkg. tonhal, 2 dl. vörösbor, 1 kis fej vöröshagyma, 1 tojás, 5 dkg. reszelt füstölt sajt, citromlé, só, mustár.
Elkészítés: A felengedett tonhalat szeletekre szedjük, citromlevet öntünk rá, enyhén megsózzuk, ezután kikenünk egy tűzálló edényt vajjal, majd beletesszük az előkészített halakat. A hagymát apróra vágjuk és rászórjuk a halakra. Ismét megöntözzük kevés citromlével és ráöntjük a bort. Betakarjuk az edényt fóliával és előmelegített sütőben kb. 15 percig sütjük. Majd levesszük a fóliát, leöntjük óvatosan a levét és még 5 percig sütjük.
Közben a tojássárgáját összekeverjük egy kis mustárral és óvatosan hozzáadjuk a hal levét, sózzuk. Az elkészült mártással végül leöntjük a halat, megszórjuk reszelt sajttal, s még 1-2 percig a sütőben hagyjuk.
Párolt rizzsel, vagy vajas burgonyával tálaljuk.

Január 15.      Pástétomos gomba rántva
Hozzávalók: személyenként 2-2 nagyobb fej gomba, 15 dkg. májkrém (kenőmájas), 20 dkg. majonéz, liszt, tojás, zsemlemorzsa a panírozáshoz, olaj a sütéshez.
Elkészítés: A gombát megtisztítjuk, megmossuk, utána besózzuk. Pár percig pihentetjük, majd két-két gombát összeragasszuk egy kis golyónyi májkrémmel, bepanírozzuk és forró olajban szép pirosra sütjük.
Mellé sült burgonyát és majonézt tálalunk.

Január 16.      Sertésragu római tálban
Hozzávalók: 60 dkg. sertéslapocka, 30 dkg. sárgarépa, 20 dkg. petrezselyemgyökér, 15 dkg. vöröshagyma, 1 csomó petrezselyemzöld, 1 karalábé, 1 evőkanál zsír, 2 teáskanál só, 1 mokkáskanál törött bors.
Elkészítés: A húst apró kockákra vágva, kevés zsíron átfuttatjuk, majd hozzákeverjük a karikára vágott sárgarépát, petrezselyemgyökeret, vöröshagymát és a kockára vágott karalábét. Sóval, borssal, vágott petrezselyemzölddel ízesítjük. Előzőleg vízben áztatott római tálba tesszük, közepesen meleg sütőben 50 percig sütjük.
Párolt rizzsel tálaljuk.

Január 17.      Tojásgulyás
Hozzávalók: 5-6 tojás, 1 kanál zsír, 2 evőkanál reszelt vöröshagyma (hagymakrém), 1 evőkanál pirospaprika, 2 kanál lecsó (vagy 1-2 mélyhűtött zöldpaprika és paradicsom), gulyáskrém, só.
Elkészítés: A zsírban a reszelt hagymát halványra pirítjuk, meghintjük pirospaprikával, elkeverjük a lecsóval (vagy karikára vágott zöldpaprikával, paradicsommal), 1-2 percig pirítjuk, majd gulyáskrémmel, sóval ízesítjük, kevés vízzel feleresztjük és jó pörköltlevet készítünk. Ebbe tesszük a megfőzött és karikára vágott tojásokat, és keverés nélkül, csak a lábast rázogatva átforrósítjuk.
Galuskával, vagy tarhonyával tálaljuk.
TIPP: Tehetünk hozzá kevés zsírban átsütött, karikára vágott kolbászt, vagy virslit is.

Január 18.      Zöldborsós csülök
Hozzávalók: 1 sertéscsülök, 2 szál sárgarépa, 1 üveg konzerv zöldborsó (vagy 1 kiló friss, vagy 1 kiló mirelit zöldborsó), 1 csomó petrezselyemzöld, só, törött bors.
Elkészítés: A besózott csülköt kuktában, vagy lábasban kevés vízzel puhára pároljuk. Tűzálló tálra fektetjük a levét, hozzáadjuk a vékony karikára vágott répát és a sütőben szép pirosra sütjük. Tálalás előtt a levével elkeverjük a zöldborsót (a frisset és a mirelitet előbb előpároljuk) és ezzel átmelegítjük. Végül meghintjük apróra vágott petrezselyem zölddel.
Párolt rizzsel körítjük.

Január 19.      Vadas marhasült zsemlegombóccal
Hozzávalók: 1 kg. marhahús (stefánia (a lapocka része), felsál), 1 csomó leveszöldség, 1 fej vöröshagyma, 10 dkg. füstölt szalonna, 2 evőkanál olaj, 2 evőkanál liszt, 5 dkg. cukor, 2 dl. tejföl, 5 dl. vörösbor, só, néhány szem fekete bors, mustár, babérlevél, késhegynyi kakukkfű.
Elkészítés: A megtisztított zöldséget karikára vágjuk és néhány csepp ecettel, a vörösborral leöntve, borssal, sóval, babérlevéllel meg a kakukkfűvel néhány percig forraljuk. Kihűtjük, majd a szalonnával megtűzdelt húsra öntjük, és hűtőszekrényben néhány órát érleljük (akár 24-48 órát is :) ). Ezután a pácléből kivett húst az olajon átsütjük, mellérakjuk a leszűrt zöldséget, kevés páclével felöntjük és fedő alatt pároljuk. Elfőtt levét mindig a páclével pótoljuk. Ha a hús puha, kivesszük, felszeleteljük. A visszamaradt zöldséget szitán áttörjük, vagy botmixerrel pépesítjük. A cukrot megpirítjuk, felengedjük a páclével, felforraljuk, amíg a karamell el nem olvad. Ekkor az áttört zöldséghez öntjük, majd a tejfölbe kevert liszttel behabarjuk. Mustárral, csipet cukorral ízesítjük, a páclével sűrű mártássá hígítjuk. A hússzeleteket beletéve néhány percig forraljuk.

Egyszerű zsemlegombóc
Hozzávalók: 30 dkg. liszt, 1 tojás, 2 zsemle, szódavíz, só.
Elkészítés: A lisztet a tojással, sóval és annyi szódavízzel elkeverjük, hogy kissé sűrűbb galuskatésztát kapjunk. Jól kidolgozzuk, beletesszük a kockára vágott zsemlét és jól elkeverjük benne. Kissé állni hagyjuk, majd vízbe mártott evőkanállal forrásban lévő sós vízbe gombócokat szaggatunk és kifőzzük.

Január 20.      Tésztában sült kolbász
Hozzávalók: 40 dkg. lángolt kolbász, 45 dkg. liszt, 2,5 dkg. élesztő, 2 dl.tej, 15 dkg. vaj, 3 tojás, só, cukor.
Elkészítés: Langyos tejbe morzsoljuk az élesztőt, csipetnyi cukrot szórunk bele és szalvétával letakarva meleg helyen felfuttatjuk, összegyúrjuk a liszttel, a tojásokkal, a puha vajjal és kevés sóval alaposan kidolgozzuk, majd letakarva meleg helyen 30-40 percig kelesztjük. Lisztezett deszkán félujjnyi vastagra nyújtjuk és 3 cm. széles csíkokat vágunk belőle. A tésztacsíkokba egy-egy darab kolbászt csavarunk. Tepsibe rakjuk, tetejét felvert tojással megkenjük, közepes hőfokon 10-20 perc alatt megsütjük.
Savanyúsággal tálaljuk.
TIPP: Csalamádéval isteni.

Január 21.      Francia burgonya
Hozzávalók: 1 kg. burgonya, 2 dl.tejföl, 1 tojássárgája, só, kevés reszelt szerecsendió, 4 dkg. vaj, 4 egész tojás, 20 dkg. sonka, vagy kolbász.
Elkészítés: A burgonyát héjában megfőzzük, meghámozzuk és karikákra vágva kivajazott tűzálló tálba terítjük. Közé karikákra vágott kemény tojást, főtt sonkadarabokat, vagy kolbászkarikákat teszünk. A tojássárgáját simára keverjük a tejföllel és  reszelünk bele kevés szerecsendiót. A burgonyát megsózzuk, leöntjük a tejföllel és a sütőben addig sütjük, amíg a mártást magába nem szívta és a teteje szép aranyszínűre nem pirult.
Savanyúsággal tálaljuk.

Január 22.      Zöldbabos rakott pörkölt tarhonyával
Hozzávalók: 1 adag sertéspörkölt (40-50 dkg) lehet maradék is, 1 üveg konzerv zöldbab, 25 dkg. tarhonya, 2 evőkanál olaj, só, 2 dl. tejföl.
Elkészítés: 2 evőkanál olajon rózsaszínűre pirítjuk a tarhonyát, felöntjük fél liter vízzel, megsózzuk és fedő alatt puhára pároljuk. A zöldbabkonzervet leszűrjük és elkeverjük a pörkölttel. A fele mennyiségű tarhonyát tűzálló tálba tesszük, rá a zöldbabos pörköltet és beborítjuk a tarhonya másik felével. 10-15 percre előmelegített sütőbe tesszük.

Január 23.      Tüdővagdalék hússal
Hozzávalók: 50 dkg. sertéstüdő, 25 dkg. sertéshús, 2 zsemle, tej, 3 tojás, 1 dl. tejföl, törött bors, vaj, só.
Elkészítés: A sertéshúst felkockázzuk apró darabokra és egy darabka vajon megpároljuk, azután a tejben megáztatott és kicsavart zsemlével együtt ledaráljuk. Hozzáadjuk a két tojást, megsózzuk, törött borssal fűszerezzük és összekeverjük. Közben a gondosan megmosott és megtisztított tüdőt sós vízben puhára főzzük. Nagyon apróra vágjuk. Egy tűzálló tálat kikenünk vajjal. A hús felét beletesszük, betakarjuk a tüdővel és tetejére tesszük a maradék húst. A tejfölt elhabarjuk egy tojással, ráöntjük a húsra és sütőben megsütjük.
Spagettivel, vagy főtt burgonyával tálaljuk.

Január 24.      Gulyásleves
Hozzávalók: 30 dkg.marha-, vagy sertéshús (esetleg vegyesen), 15 dkg. leveszöldség, 50 dkg. burgonya, vöröshagyma, só, pirospaprika, köménymag, körömnyi babérlevél, 2 evőkanál olaj (zsír).
Elkészítés: Pörköltnek való húst veszünk, legjobb hozzá a pacsni (vesepecsenye széle); 2 sm.-es kockákra vágjuk. Az apró kockára vágott hagymát a zsiradékban fedő alatt megpirítjuk, beletesszük a pirospaprikát és hozzáadjuk a húst. Megsózzuk és vízzel felengedjük. Ha a hús puhulni kezd, megtisztítva és kettéhasítva tesszük bele a leveszöldséget, amikor a hús majdnem készen van, hozzáadjuk a kockára vágott burgonyát és azzal lassú tűzön készre főzzük. Paprika- és paradicsomkrémmel, köménymaggal meg babérlevéllel ízesítjük.

Almagombóc
Hozzávalók: 1 kg. alma, 8 dkg. vaj (margarin), 2 tojás, 20 dkg. búzadara, 2 dl.tej, 5 dkg. cukor, só, zsemlemorzsa, fahéjas porcukor.
Elkészítés: Az almát megmossuk, meghámozzuk, magházát kivágva apróra vágjuk. Összekeverjük a vajjal (margarinnal), darával, tejjel, cukorral, tojásokkal, kevés sóval és annyi zsemlemorzsával, hogy gombócokat formázhassunk belőle. Fél órát állni hagyjuk, hogy a dara megduzzadjon. A gombócokat forrásban lévő vízbe tesszük és a felszínre bukkanásuk után még 4-5 percig főzzük. A tálalótálat vékonyan megolajozzuk, morzsával meghintjük, hogy a gombócok ne ragadjanak le. Fahéjas porcukorral meghintve tálaljuk.

Január 25.      Hússal töltött káposztafej
Hozzávalók: 1-1,5 kg-os édes káposzta, 20 dkg. darált sertéshús, 5 dkg. füstölt szalonna, 1/2 fej vöröshagyma, 1 tojás, 4 dkg. rizs, só, pirospaprika, törött bors.
Elkészítés: A nyers káposztafej torzsáját kivágjuk (meglékeljük :) ), sőt nagyobb üreggé mélyítjük. A füstölt szalonnát apró kockára vágva kiolvasztjuk. Fele zsírján megfonnyasztjuk a kivájt káposztamorzsalékot és a darált húst, fél fej reszelt hagymával. A szalonnazsiradék másik felén megfuttatjuk a megmosott rizst, majd ezt kevés vízzel felöntve, megsózva, félpuhára pároljuk, összedolgozzuk a káposztás hússal, tojással, adunk hozzá pirospaprikát, mokkáskanálnyi törött borsot és a húsos masszával megtöltjük a nyers káposzta üregét. A megtöltött káposztát tüllkendőbe, vagy konyharuhába kötve annyi forró sós vízben főzzük 35-40 percig, amennyi ellepi.
Párolt rizzsel tálaljuk.

Január 26.      Körített flekken paprikamártással
Hozzávalók: 60 dkg. sertéstarja, 1 evőkanál liszt, só, olaj (zsír) a kisütéshez; a körítéshez: 60 dkg. burgonya, savanyúságok; a mártáshoz: 2 dl. vörösbor, só, pirospaprika.
Elkészítés: A sertéstarját négy szeletre vágjuk, egy kissé kiverjük, megsózzuk, lisztbe forgatjuk és forró olajban, vagy zsírban nagy lángon hirtelen pirosra sütjük.
Egy tál peremét körberakjuk savanyúsággal: apró kis ecetes uborkákkal, félbevágott ecetes paprikával, céklasalátával, jól kinyomott savanyú káposztával, esetleg ecetbe eltett zöld paradicsommal. A tál közepére felhalmozzuk a sült burgonyát és a tetejére rakjuk a hússzeleteket.
A paprikamártáshoz: a borba annyi édes pirospaprikát keverünk, hogy paradicsompüré  sűrűségű legyen. Gyengén megsózzuk. Más rostonsültekhez is kitűnő. Külön edényben tálaljuk.

Január 27.      Rakott tarhonya
Hozzávalók: 50 dkg. tarhonya, 5 dkg. zsír, 4 tojás, 1 evőkanál liszt, 2 dl. tejföl, késhegynyi pirospaprika, só.
Elkészítés: A tarhonyát 3 dkg. zsírban rózsaszínűre pirítjuk, felöntjük 8 dl. vízzel, megsózzuk és fedő alatt puhára pároljuk. A négy keményre főtt tojást megtisztítjuk, karikára vágjuk. A maradék zsírt felolvasztjuk, keverünk bele egy késhegynyi pirospaprikát, föleresztjük 1 dl. vízzel és beleöntjük a liszttel elkevert tejfölt. Ízlés szerint megsózzuk és jól felforraljuk. Tűzálló tálba soronként lerakjuk a tarhonyát és a tojáskarikákat, és minden sort meglocsolunk a paprikás lével. A legfelső réteg tarhonya legyen. Forró sütőben átsütjük.
Céklasalátát vagy más savanyúságot adunk hozzá.
TIPP: Kolbászkarikákat is tehetünk közzé.

Január 28.      Lencse csőben sütve
Hozzávalók: 50 dkg. lencse, 30 dkg. darált sertéshús, 1 fej vöröshagyma, Piros Arany, 10 dkg. füstölt szalonna, 2 evőkanál liszt, 2 tojás, 15 dkg. óvári sajt, 2 dl. tejföl.
Elkészítés: A lencsét sós vízben puhára főzzük. Kiolvasztjuk a kockára  vágott szalonnát, a zsírjában halványra pirítjuk a hagymát, hozzáadjuk a darált húst és puhára pároljuk. Összekeverjük a leszűrt lencsével, kivajazott tűzálló tálba tesszük és leöntjük a reszelt sajt, a tejföl, a tojás és a liszt keverékével. Forró sütőben 15 percig sütjük.

Január 29.      Pizza magyarosan
Hozzávalók: a tésztához: 20 dkg. tehéntúró, 4 evőkanál olaj, 1 tojás, 1 mokkáskanál só, 40 dkg. liszt, 1 csomag sütőpor; a töltelékhez: 1 pár gyulai (egyéb füstölt kolbász), 30 dkg. ementáli sajt, 1 fej vöröshagyma, 10 dkg. marinált paprika; a mártáshoz: 1 dl. olaj, 1 fej vöröshagyma, 2 evőkanál paradicsompüré, 1/2 tubus Piros Arany, babérlevél, 1 kávéskanál cukor, mokkáskanálnyi törött bors, só.
Elkészítés: A tésztához szükséges anyagokat összegyúrjuk, fél cm. vastagra kinyújtjuk és lapos szélű serpenyőt, vagy kerek tepsit kibélelünk vele. Közepében egyenletesen elosztjuk a karikára vágott kolbászt, a reszelt sajtot, a szeletelt vöröshagymát és a marinált paprikát. Közepesen meleg sütőben 20 perc alatt megsütjük. Tortaként szeletekre vágva tálaljuk. Sütés közben elkészítjük a mártást: az olajban finomra vágott hagymát üvegesre párolunk, hozzáadjuk a paradicsompürét, a Piros Aranyat egy dl. vízzel kiforraljuk, fél babérlevéllel, a cukorral, borssal, sóval ízesítjük.
A pizzával együtt melegen tálaljuk.

Január 30.      Borleves
Hozzávalók: 5 dl. fehérbor, 5 dkg. cukor, 1 tojás, 1 kiskanál liszt, szegfűszeg, citrom.
Elkészítés: A tojást a liszttel jól elkeverjük, felhígítjuk 3 dl. vízzel, hozzáöntjük a szegfűszeggel és citromhéjjal ízesített, felforralt bort, a cukrot, és habverővel keverve addig főzzük, amíg sűrűsödni kezd. Csészékbe szűrve melegen tálaljuk.

Káposztás sztrapacska
Hozzávalók: 1 kisebb fej édes káposzta, 5-6 nagyobb szem burgonya, 3 evőkanál olaj (zsír), 10 dkg. liszt, só, törött bors, 10 dkg. juhtúró.
Elkészítés: A káposztát megtisztítjuk, megreszeljük és az olajon, vagy zsíron puhára pároljuk. Közben a burgonyákat meghámozzuk, megreszeljük és a liszttel, a sóval galuskakeménységű tésztát állítunk össze. A galuskát forró sós vízbe szaggatjuk és kifőzzük. A tésztát végül a káposztára szedjük, hozzátesszük a juhtúrót és a lábos rázásával összekeverjük. Borssal ízesítjük.

Január 31.     Burgonyafőzelék szójás húspogácsával
Hozzávalók: 50 dkg. burgonya, 1 babérlevél, 1,5 dl. tejföl, 1 evőkanál liszt, ecet, cukor, só.
Elkészítés: A meghámozott és megmosott burgonyát karikára vágjuk. Sóval és babérlevéllel puhára főzzük. A tejfölben simára keverjük a lisztet és behabarjuk vele a főzeléket. Ecettel, cukorral ízesítjük és rövid ideig folytonosan kevergetve, nehogy odaégjen, forraljuk.

Szójás húspogácsa
Hozzávalók: 2 mokkáspohár szójakocka, ételízesítő, 20 dkg. sertéshús (vagy 1 doboz vagdalthúskonzerv), 1 tojás, só, bors, pirospaprika, hagyma, fokhagyma, zsemlemorzsa, olaj a kisütéshez.
Elkészítés: A szójakockát 1-2 órára beáztatjuk, az ételízesítős  langyos vízbe, majd kinyomkodjuk. A húst (húskonzervet) ledaráljuk a szójakockákkal együtt. Sóval, borssal, pirospaprikával, finomra vágott hagymával és fokhagymával tetszés szerint ízesítjük, végül hozzáadunk egy egész felvert tojást és jól összedolgozzuk. Kis pogácsákat formálunk belőle, zsemlemorzsában megforgatjuk és forró olajban kisütjük.


Február 1.     Fojtott csirke
Hozzávalók: 1 csirke (80-90 dkg.), 50 dkg. burgonya, 10 dkg. vöröshagyma, 15 dkg. sárgarépa, 15 dkg. petrezselyemgyökér, 5 dkg. zellergumó, 2 teáskanál só, 1 mokkáskanál bors, 1 csomó petrezselyemzöld, 4 tojássárgája, kevés szerecsendió, 5 dkg. vaj.
Elkészítés: A csirkét a zöldségekkel sós vízben puhára főzzük. A burgonyát megtisztítjuk, megfőzzük. A csirkét feldaraboljuk, vajjal kikent tűzálló tálba rakjuk. Az egészet bevonjuk az áttört, tojássárgájával kikevert sóval, borssal, finomra vágott petrezselyemzölddel, szerecsendióval ízesített burgonyapéppel. Tetejére vajdarabkákat szórunk és forró sütőben pirosra sütjük.
Savanyúsággal tálaljuk.

Február 2.     Milánói sertésborda
Hozzávalók: 8 szelet rövidkaraj, tej, 2 gerezd fokhagyma, só; a panírozáshoz liszt, tojás, zsemlemorzsa, bőven olaj a sütéshez, a körethez 20 dkg. makaróni, 2 evőkan olaj, 1 evőkanál reszelt vöröshagyma, 15 dkg. gomba, 1 kisdoboz paradicsompüré, 10 dkg. füstölt tarja, 10 dkg. reszelt sajt, só, törött bors, késhegynyi babérlevélpor, rozmaring.
Elkészítés: A hússzeleteket vékonyra kiverjük, és néhány órára sóval, tört fokhagymával ízesített tejbe áztatjuk. Az olajon megpirítjuk a reszelt vöröshagymát, majd belerakjuk a kis kockákra vagy vékony laskára vágott füstölt húst, és 1-2 percig sütjük. Ekkor beletesszük a megtisztított, felszeletelt gombát, paradicsompürét és még kétszer annyi vizet, mint amennyi a püré volt. Sóval, borssal, rozmaringgal ízesítve kb. 10 percig főzzük. Közben a makarónit sós vízben kifőzzük, leszűrjük, majd összekeverjük a paradicsommártással. A húsról a nedvességet leitatjuk, a szokott módon lisztben, tojásban, morzsában megforgatjuk és kisütjük. A makaróni tetejére fektetjük és az egészet reszelt sajttal beborítjuk.

Február 3.     Szerb savanyú káposzta
Hozzávalók: 25 dkg. sertéshús, 25 dkg. marhahús, 1 fej savanyú káposzta, 1 kg. füstölt oldalas, 25 dkg. füstölt szalonna, olaj, liszt, törött bors, pirospaprika, só.
Elkészítés: A káposztát nagyobb, a húsokat és a szalonnát apróbb kockára vágjuk. Egy kizsírozott fazékban rétegenként egymásra tesszük, és kb. 1 liter vizet öntünk rá. Tetszés szerint sóval és borssal ízesítjük. Lassú tűzön addig főzzük, amíg a húsok megpuhulnak. Utána berántjuk.

Február 4.     Virslis rizs
Hozzávalók: 30 dkg. rizs, 1 kis fej vöröshagyma, 5 dkg. reszelt sajt, 2 pár virsli, 5 dkg. vaj, 2 dl. fehérbor, 1 erőleveskocka, só, törött bors, 2 dl. tejföl.
Elkészítés: A hagymát apróra vágjuk és a vajon megpároljuk. A virsli bőrét lehúzzuk, karikákra vágjuk, hozzáadjuk a hagymához, és rövid ideig együtt pirítjuk, majd hozzáadjuk a megtisztított, lecsurgatott rizst. Amikor a rizs már üvegessé vált, felöntjük borral, megsózzuk, megborsozzuk. Ha a rizs felitta a bort, két dl. vízben feloldott erőleveskockás lével tovább pároljuk, amíg megpuhul. Tálaláskor reszelt sajttal meghintjük, tejföllel meglocsoljuk és savanyúsággal tálaljuk.

Február 5.     Heck currymártásban
Hozzávalók: 80 dkg. heck, 1 teáskanál currypor, 10 dkg. vöröshagyma, 2 dl. tejszín, 5 dkg. vaj, 2 evőkanál liszt, 1 teáskanál só, 1 citrom, 1 dl. fehérbor.
Elkészítés: A halat sózzuk, kivajazott edénybe tesszük a szeletelt vöröshagymával együtt. Ráöntünk egy dl. fehérbort és annyi vizet, hogy ellepje. Lassú forralással puhára főzzük. A halat szűrőkanállal kiszedjük. A főzőlét leszűrjük, hozzáadjuk a curryport, felöntjük a tejszínnel és felforraljuk. 4 dkg vajat a liszttel összegyúrjuk, kis darabokat csipegetve a currys alapléhez adjuk és állandó kevergetéssel mártássá forraljuk. A halra öntve forrón tálaljuk. Párolt rizst vagy spagettit adunk hozzá.

Február 6.     Normann csirkemáj
Hozzávalók: 50 dkg csirkemáj, 10 dkg füstölt szalonna, 1 nagy fej vöröshagyma, 40 dkg alma, 1/2 dl száraz fehérbor, 2 evőkanál liszt, só, törött bors, késhegynyi majoránna.
Elkészítés: Ha mélyhűtött májat vettünk szívvel, hagyjuk felolvadni és a szíveket fejtsük le róla. Ha friss májat veszünk szívvel ugyan így járjunk el, persze itt nem kell az olvadási időt várni :). A lefejtett szívet tegyük félre, azt majd másra használhatjuk fel. A szalonnát vékonyan felszeleteljük, és miután ropogósra kisütöttük, a porcokat kiszedjük. A visszamaradt zsírban pirosra sütjük a karikára vágott hagymát, majd a megtisztított, cikkekre vágott almát is beletéve néhány percig pároljuk. A hagymás almát a serpenyő szélére húzzuk, a közepére a lisztben megforgatott májakat rakjuk, sóval, majoránnával ízesítjük, és erős lángon megsütjük. Végül a májat összekeverjük a hagymás almával, ráöntjük a bort és 1-2 perces forralás után megsózva tálaljuk.
Petrezselymes burgonya illik hozzá.

Február 7.     Zöldborsóval töltött burgonya
Hozzávalók: 1 kg. burgonya, 50 dkg. konzerv zöldborsó, 5 dkg. sonka, 10 dkg reszelt sajt, 5 dkg. vaj, 1 csomó petrezselyemzöld, só, cukor, törött bors.
Elkészítés: A burgonyát héjában, sós vízben megfőzzük, meghámozzuk és közepét kivájjuk. A zöldborsót lecsurgatva (levét félretesszük) elkeverjük két evőkanál reszelt sajttal, az apróra vágott sonkával, egy kanálka vajjal, vágott zöldpetrezselyemmel, megsózzuk, borsozzuk és egy pici cukorral ízesítjük.
A kivájt burgonyákat ezzel a töltelékkel töltjük meg, vajjal kikent tűzállótálba rakjuk, közé rakjuk a kivájt burgonyaforgácsokat, meglocsoljuk egy kevés borsólével hígított tejjel, megsózzuk, vajdarabkákat morzsolunk rá és előmelegített sütőben addig sütjük, míg a teteje egy kissé meg nem pirul. Reszelt sajttal bőven meghintve tálaljuk.

Február 8.     Sólet
Hozzávalók: 75 dkg. nagy szemű tarkabab, 1 kg. hús (füstölt libacomb vagy libamell, sovány marhafartő, sertéscomb), 2 evőkanál libazsír, 1 evőkanál liszt, 2 kávéskanál pirospaprika, 1 fej vöröshagyma, só, törött bors.
Elkészítés: A libazsíron üvegesre pároljuk az apróra vágott vöröshagymát, beletesszük az előző este beáztatott babot, meghintjük a liszttel, pirospaprikával. Jól összekeverjük és felöntjük 2-2,5 liter vízzel. Beletesszük a húsféléket, sózzuk, ha a füstölt hús nem elég sós, borsozzuk. Lefedjük, és a sütőben a legkisebb tűzön 4-5 óráig főzzük. Keverni nem szabad! Ha lehet, másnap fogyasszuk, mert egy órát újra átsütve még jobb, mint frissen.
TIPP: Érdemes előre elkészíteni, mert úgy nagyon finom, bár frissen sem megvetendő :).

Február 9.     Geszti sertésborda
Hozzávalók: 1 kg. sertéskaraj, 15 dkg. kötözött sonka, 6 tojás, 20 dkg. gomba, vöröshagyma, 15 dkg. füstölt szalonna, 3 dl. tej, 4 dl. tejföl, só, törött bors, 20 dkg. zsír, 1 kiló burgonya.
Elkészítés: A sertés bordát felszúrjuk, a kötözött sonkából és gombából, valamint a tojásból tölteléket készítünk, sóval, törött borssal összekeverjük, ezt betöltjük a sertésbordába, majd kevés zsíron elősütjük. A burgonyát héjában megfőzzük, karikára vágjuk. Tűzálló tálban a karikára vágott burgonya közzé helyezzük az elősütött húst. Azután tejföllel, olvasztott zsírral meglocsoljuk, majd sütőben készre sütjük. Tálaláskor tetejére szalonna kakastaréjt helyezünk, kevés tejföllel meglocsoljuk.
Savanyúsággal tálaljuk.

Február 10.     Töltött tojás sóskamártásban
Hozzávalók: 1 csomag mirelit sóska, 1 evőkanál zsír, 1 evőkanál liszt, 1 dl. tej, vagy húslé, 2 dl. tejföl, 4 tojás, 1 evőkanál mustár, 2 dkg vaj, 1 csomó petrezselyem,1 kávéskanál zsemlemorzsa, só, cukor
Elkészítés: A mártáshoz a zsírban megpároljuk a felengedett sóskát. Többször megkeverjük. Ha zsírjára sült, meghintjük liszttel, föleresztjük tejjel vagy húslével, majd tejföllel. Ízlés szerint sózzuk, cukrozzuk. A kész sűrű mártást egy tűzálló tálba tesszük. A keményre főtt tojásokat félbevágjuk, sárgájukat kiszedjük, elkeverjük a mustárral, egy kanál zsemlemorzsával, vajjal, vágott zöldpetrezselyemmel és ízlés szerint megsózzuk. A fél tojásfehérjéket megtöltjük ezzel a töltelékkel. Ha marad a töltelékből kis gombócokat formálunk belőle, morzsában meghempergetjük és a töltött tojásokkal együtt a mártásba helyezzük. Előmelegített sütőben jól felforrósítjuk.
Sült burgonyát adunk hozzá.

Február 11.     Darált marhaszelet
Hozzávalók: 40 dkg. marhafelsál,1 dl. tej, só, olaj (zsír) a kisütéshez.
Elkészítés: Leghelyesebb, ha 1 kg felsált veszünk és abból vágunk ki 40 dkg. teljesen sovány húst. A többit tegyük félre a holnapi pörköltnek :).
A teljesen letisztított és megmosott húst leszárítjuk, megsózzuk, és háromszor megdaráljuk. A darált húst egy mélyebb tálba tesszük és a tejet apránként adagolva, kézzel beledolgozzuk. Egy kevés zsírt, vagy olajat serpenyőben megforrósítunk és a húsból zsíros kézzel formálva a forró zsiradékban mindkét oldalukat kisütjük. Még jobb, ha fóliában sütjük meg.
Adhatunk hozzá burgonyapürét, vagy párolt vegyes zöldséget.

Február 12.     Keleti bab
Hozzávalók: 35 dkg. marha-, vagy sertéshús, 15 dkg. vöröshagyma, 1 kg. mélyhűtött, vagy konzerv zöldbab, 1,5 dl. olaj,, 2 gerezd fokhagyma, 2 dl. tejföl, só, petrezselyem édes pirospaprika.
Elkészítés: A húsból a szokásos módon pörköltet készítünk. Amikor a hús félig megpuhult, rátesszük a zöldbabot, a finomra vágott fokhagymát és annyi vizet öntünk rá, hogy bőségesen ellepje. Miután a hús és a bab puhára főtt, meghintjük az apróra vágott petrezselyemzölddel, és ráöntjük a tejfölt.

Február 13.     Nyúlragu
Hozzávalók: 2 nyúlcomb, 2 nyúllapocka, 6 dkg. zsír, 2 evőkanál liszt, 1 gerezd fokhagyma, 1 fej vöröshagyma, 1 babérlevél, néhány szál kakukkfű (nagy csipet száraz), 1 csomó petrezselyem, 20 dkg.gomba, 2 dl. fehérbor, só, bors.
Elkészítés: A nyúlcombokat és lapockát darabokra vágjuk.Forró zsíron szép pirosra pirítjuk, megszórjuk a liszttel, hozzáadjuk a finomra vágott vöröshagymát és az összezúzott fokhagymát, megsózzuk, megborsozzuk, föleresztjük a borral és ugyanannyi vízzel. Ha felforrt, kis tüllzacskóban (vagy teatojásba) tegyük a babérlevelet, a zöldpetrezselymet, a kakukkfüvet és főzzük együtt a hússal. Amikor a hús majdnem kész tegyük hozzá a megtisztított és negyedekre vágott gombát és fedő alatt pároljuk készre. Tálaláskor eltávolítjuk a fűszerfüves zacskót (teatojást).
Vajas rizst, vagy spagettit adunk hozzá.

Február 14.     Túrógaluska-leves
Hozzávalók: 30 dkg. tehéntúró, 3 evőkanál búzadara, 3 tojás, 1,5 dl. tejföl, 2 dkg. zsír (olaj), 2 evőkanál liszt, só (vagy levesízesítő por), csapott evőkanálnyi pirospaprika.
Elkészítés: Áttörjük a túrót és összedolgozzuk a tojásokkal, egy csipet sóval és a búzadarával. Néhány óráig pihentetjük. A zsiradékból a liszttel világos rántást készítünk, meghintjük a pirospaprikával, felengedjük másfél liter vízzel és sóval, vagy a levesízesítő porral sózzuk. Ha felforrt, a levesbe mártogatott evőkanállal vékony, hosszú galuskákat szaggatunk a túrós tésztamasszából a levesbe és kb. 15 percig lassú tűzön forraljuk. Ha a galuskák átfőttek a levesben, megtejfölözve tálaljuk.


Almás lepény
Hozzávalók: A tésztához: 30 dkg. finomliszt, 20 dkg. margarin, 10 dkg. cukor, 3 tojássárgája, csipetnyi só. A töltelékhez: 1,5 kg. alma, 3 dkg vaj, 10 dkg. cukor, 3 tojásfehérje, 15 dkg. aszalt szilva, 2 evőkanál zsemlemorzsa. A főzéshez: édes tea.
Elkészítés: A tésztához valókat gyorsan összegyúrjuk és néhány órára a hűtőszekrénybe rakjuk. Majd a felét kinyújtjuk és kibélelünk vele egy közepes nagyságú tepsit. Az almát megtisztítjuk felszeleteljük és a vajon a cukorral jó puhára és szárazra pároljuk. Az alaposan megmosott, édes teában megfőzött és kimagozott aszalt szilvát is hozzáadjuk, végül a kemény habbá vert tojásfehérjéket keverjük bele óvatosan, nehogy összetörjön. A  tésztalapot a zsemlemorzsával megszórjuk, a tölteléket rásimítjuk és a tészta másik felét (amelyet eddig a hűtőben tartottunk, hogy jó kemény legyen) ráreszeljük. A forró sütőben addig sütjük, amíg a teteje szép barna nem lesz.

Február 15.     Hurkás kelkáposzta
Hozzávalók: 40 dkg. véres hurka, 50 dkg. savanyú káposzta, 50 dkg. kelkáposzta, 10 dkg. árpagyöngy (gersli), 1 kis fej vöröshagyma, 1 dl. tejföl, 1 kiskanál őrölt köménymag, só, pirospaprika, 2 vőkanál olaj.
Elkészítés: Az átöblített savanyú káposztát a gerslivel, az apróra vágott kel szívével, a megreszelt hagymával egy kanál zsiradékon fedő alatt gyengén megsózva puhára pároljuk. A kel nagyobb leveleit sós vízzel leforrázzuk, majd lefedve állni hagyjuk, hogy a gőzben kicsit megpuhuljon. A másik evőkanálnyi zsiradékon megsütjük a bőrétől megfosztott hurkát. A tűzálló tál aljára terítjük az őrölt köménnyel megszórt káposzta felét, befedjük hurkamorzsalékkal, megtetézzük a káposzta másik felével, betakarjuk a kellevelekkel. Leöntjük tejföllel és langyos sütőbe tesszük. Közepes lángon kb. 45 percig sütjük.

Február 16.     Almás töltött karaj
Hozzávalók: 80 dkg. kicsontozott rövidkaraj, 7 szelet sajt, 1 alma, 5 dkg. vaj, 2 dl. tejföl, 5 dkg. parmezán sajt, grillfűszer, fokhagymasó (vagy fokhagyma por és só), gyömbérpor.
Elkészítés: A sovány karajt úgy vágjuk be, hogy majd nyolc szelet legyen belőle, de egyenlőre a hús egyben maradjon. Az almát megtisztítjuk és hét szeletbe vágjuk. A karaj minden vágatába 1-1 alma- és sajtszeletet dugunk és a húst kívülről grillfűszerrel, fokhagymasóval, meg gyömbérrel dörzsöljük be. A vajjal egy akkora alufóliadarabot kenünk ki, hogy a karajt becsomagolhassuk, majd egy zománcos tepsire fektetve, a forró sütőbe toljuk és megsütjük. Végül a húst tűzálló  tálra fektetjük, a fóliában levő levét a tejföllel meg reszelt sajttal simára keverjük és a pecsenyére öntjük. A sütőbe visszatolva addig sütjük, amíg meg nem pirul. Burgonyapürével tálaljuk.

Február 17.     Rakott makaróni
Hozzávalók: 25 dkg. makaróni, 40 dkg. darált sertéshús, 2 zsemle, 1 fej vöröshagyma, bors, szerecsendió, só, petrezselyem, 1 evőkanál olaj, ketchup, 10 dkg. reszelt sajt.
Elkészítés: A makarónit anélkül, hogy széttördelnénk, sós vízben kifőzzük. Az olajban sárgára fonnyasztjuk a finomra vágott hagymát és összekeverjük a darált hússal és a vízbe áztatott, jól kinyomkodott zsemlékkel. Hozzáadjuk a két egész tojást, fűszerezzük. Egy vajjal kikent tűzálló tálat spirál alakban kirakjuk makarónival, megtöltjük a hússal, lefedjük és egy vízzel telt lábasba állítjuk, úgy, hogy a víz a tűzálló tál feléig érjen. Sütőbe tesszük és kis lángon 50-60 percig sütjük. Vigyázzunk, hogy a víz forrás közben ne folyjon bele a tálba. Ha elkészült, kissé kihűtjük, tálra borítjuk, és ketchuppel, reszelt sajttal tálaljuk.

Február 18.     Tárkonyos vese
Hozzávalók: 75 dkg. sertésvese, 2 evőkanál olaj, 1 kiskanál reszelt vöröshagyma, , 1 dl. tejföl, 1 kiskanál liszt, só, kiskanálnyi őrölt tárkony, egy kevés tárkonyecet.
Elkészítés: A veséket hosszában félbe vágjuk és minden fehér, faggyús részt kiszedünk belőle (vagy megkérjük rá a hentest). Az olajban megfonnyasztjuk a reszelt hagymát , majd a vékony szeletekre vágott vesét átsütjük rajta. Meghintjük a tárkonnyal és 1-2 evőkanál vízzel, nagyon kis lángon, időnként megkeverve puhára pároljuk. Ezután néhány csepp tárkonyecettel ízesítjük és a liszttel simára kevert tejföllel behabarjuk. Jól összeforraljuk, majd a tűzről levesszük és közvetlenül a tálalás előtt sózzuk.
Petrezselymes rizs illik hozzá.

Február 19.     Gombaszeletkék rántva
Hozzávalók: 30 dkg.gomba, 1 kis fej vöröshagyma, 2 zsemle, 2 tojás, 1 evőkanál zsír, 2 evőkanál zsemlemorzsa, 1 csomó petrezselyem, só, törött bors. A panírozáshoz: liszt, tojászsemlemorzsa. A kisütéshez: olaj, vagy zsír.
Elkészítés: A megtisztított, megmosott gombát vékony szeletekre vágjuk és apróra vágott, vagy reszelt vöröshagymával, vágott petrezselyemmel a zsírban puhára pároljuk. Belekeverjük a tejbe áztatott és kifacsart zsemléket, a két egész tojást, és sóval, törött borssal ízesítjük. Lapos szeleteket formálunk belőle, lisztbe, tojásba, morzsába mártjuk és mindkét oldalát forró zsírban, vagy olajban szép pirosra sütjük.
Burgonyapürét és savanyúságot adunk hozzá.

Február 20.     Káposztás csülök római tálban
Hozzávalók: 2 csontos sertéscsülök, 40 dkg. édes káposzta, 20 dkg. kolozsvári szalonna,15 dkg. vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, só, őrölt köménymag, 1 evőkanál ecet.
Elkészítés: A káposztát és a tisztított vöröshagymát vékony szeletekre vágjuk, összekeverjük, lesózzuk, fél óráig állni hagyjuk.
A szalonnát apró kockára vágjuk, a fokhagymát apróra törjük. A römertopfot tíz percig vízben áztatjuk. A húst fél órával a sütés előtt besózzuk.
Miután a besózott káposzta levét kicsavarjuk, összekeverjük a szalonnát az apróra tört fokhagymával, köménymaggal és ecettel. A cserépedénybe rakjuk, majd rátesszük a csülköt. Az edény fedelét ráhelyezzük és előmelegített sütőben két óra alatt megsütjük. Tálalás előtt a húst kicsontozzuk, ujjnyi vastag szeletekre vágjuk.

Február 21.     Fokhagymás tonhal
Hozzávalók: 70 dkg. tonhal, 1 citrom leve, 2 gerezd fokhagyma, 5 dkg. vaj, só, törött bors.
Elkészítés: A halat hagyjuk felolvadni, majd a szeleteket szétbontva tenyérnyi darabokra vágjuk. Közben a citrom levét összekeverjük a tört fokhagymával, sóval meg a borssal. A halszeleteket előbb ebben a lében forgatjuk meg, majd egy tálba szedjük. Ha marad levünk ráöntjük. Folpackkal lezárva, a tálat néhány órára a hűtőszekrénybe tesszük. Elkészítéskor (miután a nedvességet leitattuk róla) a vajon megsütjük.
Burgonyapüré illik hozzá.

Február 22.     Csirkegulyás tarhonyával
Hozzávalók: 80 dkg. csirkeaprólék, 20 dkg. zöldség, 1 fej vöröshagyma, 2 kanál lecsó (2 mirelit zöldpaprika, 1 paradicsom), 15-20 dkg. burgonya, 5 dkg. tarhonya, 1 evőkanál zsír, só, pirospaprika.
Elkészítés: A megtisztított és apró kockára vágott zöldséget a csirkeaprólékkal együtt kb. két liter vízben feltesszük főni. Az apróra vágott hagymát egy kevés zsírban halványsárgára pirítjuk, meghintjük pirospaprikával, beletesszük a lecsót (a meghámozott kisebb paradicsomot, a kicsumázott szeletelt paprikát), néhány percig pirítjuk, aztán az egészet a fővő csirkére öntjük. Mikor a hús és a zöldség puhulni kezd, beletesszük az apró kockára vágott burgonyát. Külön edényben egy kávéskanál zsírban halványra pirítunk 5 dkg. tarhonyát, felöntjük két dl. vízzel és puhára főzzük. Tálalás előtt a csirkegulyásba keverjük.

Február 23.     Borzas szelet
Hozzávalók: 40 dkg. sertéscomb,1,5 kg. burgonya, 15 dkg liszt, 5 tojás, só, 2,5 dl. tejföl, törött bors, 20 dkg. trappista sajt, 25 dkg. zsír, 2 gerezd fokhagyma.
Elkészítés: A megtisztított egész burgonyát, szép szálasra elreszeljük, reszelt fokhagymát, tojást, borsot, sót és kevés lisztet összekeverünk. A fölszeletelt húst kiklopfoljuk és az előzőekben leírt masszával bebundázzuk. Majd bő forró zsírban kisütjük. Tálaláskor a sült burgonya tetejére ráhelyezzük a kisütött borzas szeleteket, tejföllel leöntjük és reszelt sajttal díszítjük.
Savanyúsággal tálaljuk.

Február 24.     Parajkrém sült sajtos szeletekkel
Hozzávalók: 1 csomag mirelit paraj, 5 dkg. vaj, só.
Elkészítés: A parajt hagyjuk felengedni, majd öntsük le a levét. Megforrósított vajban megpároljuk, megsózzuk. Hozzákeverjük a tojások sárgáját, de ezzel már nem forraljuk, mert összekapódik. A tojások fehérjéből keményre vert habot is könnyedén hozzákeverjük.



Sült sajtos szelet
Hozzávalók: 8 szelet kalács vagy tenyérnyi fehér kenyér, 20 dkg. sajt, 1 dl tejföl, 5 dkg. vaj, 2 dl. tej, só.
Elkészítés: A kalács- vagy kenyérszeletek héját levágjuk, a szeleteket tejbe mártjuk és kivajazott tűzálló tálra, vagy sütőlapra tesszük. Meghintjük reszelt sajttal, megöntözzük 1-2 kanál tejföllel és forró sütőben aranysárgára sütjük. Ha táplálóbbá akarjuk tenni, tegyünk minden szeletre 1-1 tükörtojást.


Február 25.     Sárgaborsópüré főtt tarjával
Hozzávalók: 50 dkg. sárgaborsó, 30-40 dkg. füstölt tarja, 1 fej vöröshagyma, 15 dkg. füstölt szalonna, só, olaj, liszt, savanyú káposzta.
Elkészítés: A füstölt tarját, a sárgaborsót és a vöröshagymát vízben puhára főzzük. Gyengén berántjuk, de előbb kivesszük belőle a tarját és a hagymát kidobjuk. Sült szalonnával és a felszeletelt tarjával díszítjük.
Savanyú káposztával tálaljuk


Február 26.     Főzelékrizottó olcsó fasírttal
Hozzávalók: 50 dkg. vegyes zöldség, 25 dkg. rizs, 1 evőkanál ételízesítő (1-2 leveskocka), 1 evőkanál zsír, 10 dkg. reszelt sajt, petrezselyem, só.
Elkészítés: a vegyes zöldséget-karottát, karalábét, zellergumót- megtisztítjuk és kisebb darabokra vágva kevés vízben, vagy gőzben puhára pároljuk, azután leszűrjük. A jól megmosott rizst leforrázzuk, leszűrve elkeverjük a zsírral, felöntjük a rizs kétszeresének megfelelő vízzel (a zöldség főzőlevét is használjuk fel hozzá), belekeverjük a vágott zöldpetrezselymet, az ételízesítőt (leveskockát) és gyenge tűzön puhára pároljuk. Ha a rizs elkészült, elvegyítjük a főzelékfélékkel és reszelt sajttal bőven megszórjuk.


Olcsó fasírt
Hozzávalók: 50 dkg sertéshús, 2 evőkanál olaj, 50 dkg. burgonya, 2 zsemle, 2 tojás, 1 fej vöröshagyma, só, púpos evőkanálnyi pirospaprika, a sütéshez bőven olaj.
Elkészítés: A két kanálnyi olajon a hagymával, pirospaprikával a húsból a szokott módon pörköltet készítünk, de belefőzzük a burgonyát is. Ha megpuhult, rövid lére sütjük és a vízben áztatott, levétől kinyomkodott zsemlével együtt átdaráljuk. Összegyúrjuk a tojásokkal és pogácsákat formázunk belőle. Zsemlemorzsában megforgatjuk és bő, forró olajban a szokott módon kisütjük.

Február 27.     Rántott leves tojással
Hozzávalók: 1 tojás, 4 evőkanál olaj (zsír), 4 evőkanál liszt, késhegynyi pirospaprika, só.
Elkészítés: A zsiradékból és a lisztből kissé sötétebb rántást készítünk. Belehintjük a paprikát és ráütjük a tojást. Folytonos keveréssel szétmorzsolgatjuk mindaddig amíg tarhonya nagyságú darabkákat nyerünk. Felöntjük egy liter vízzel és gyakran megkeverve felforraljuk. Megsózzuk és kb. tíz percig főzzük. levesporral ízesítjük.


Meggyes pite
Hozzávalók: 14 dkg. vaj, 14 dkg. porcukor, 6 tojás, 14 dkg. liszt, 1/2 citrom leve és héja, 50 dkg. meggybefőtt, dióbél, vagy mandula, vaj a kikenéshez.
Elkészítés: A vajat, a porcukrot meg a tojássárgáját habosra keverjük, citromhéjjal meg citromlével ízesítjük, majd hozzákeverjük a lisztet és a kemény habbá felvert tojásfehérjéket. Kikent tepsibe öntjük, a tetejére meggyet rakunk és vagdalt diót, vagy mandulát szórunk. Bemelegített sütőben, nem túl hirtelen megsütjük. A tetejét beszórjuk porcukorral.


Február 28.     Tarhonya magyarosan
Hozzávalók: 50 dkg. tarhonya, 50 dkg. burgonya, 1 szál lángolt kolbász, 20 dkg. kolozsvári szalonna, 1 fej vöröshagyma, só, pirospaprika.
Elkészítés: A szalonnából 1-2 vékony szeletet levágunk a többit apró kockákra vágva kiolvasztjuk, majd a zsírból kivesszük. A visszamaradt zsírban megpirítjuk a tarhonyát, hozzáadjuk az apróra vágott vöröshagymát, a kockára vágott burgonyát és a felkarikázott kolbászt. Felengedjük annyi vízzel, hogy ellepje. Készre főzzük és a ropogósra sütött taréjos szalonnával díszítjük.
Savanyúsággal tálaljuk.






















Folyt. köv.



1 megjegyzés: